Salvatore Ferragamo Gancini Spring Summer 2019 / Vitkac

Świat mody oszalał na punkcie logomanii. I choć epatowanie gargantuicznym logo do tej pory uchodziło za szczyt bezguścia, historia mody pokazuje nieprzewidywalny dualizm tego trendu. Podczas gdy jedni projektanci podchodzą do tematu dosłownie, inni stawiają na ultra eleganckie logo z akcentem vintage. Patrz: Nowy monogram Salvatore Ferragamo – Gancini. Stworzony przez Paula Andrew, dyrektora kreatywnego działu damskiego ready-to-wear, opiera się na jednym z najtrwalszych symboli włoskiego domu mody. Jak można przeczytać na stronie Salvatore Ferragamo, motyw Gancini został zainspirowany ozdobnym okuciem na bramie siedziby florenckiej, Palazzo Spini Feroni i uosabia takie cechy marki jak dziedzictwo, siłę i więź. 

W przeciwieństwie do nazw domów mody drukowanych na ubraniach i akcesoriach, monogram Gancini jest bardziej subtelny. Na początku możesz go nie skojarzyć, ale jeśli interesujesz się modą, szybko rozpoznasz najnowszą kolekcję Salvatore Ferragamo na wiosnę lato 2019. Jak podkreśla Andrew:

“Jako projektant doceniam naturalną elegancję wyrafinowanej prostoty Gancini i zmysłowość jego formy. Innym aspektem jest jego dualność: dwie klamry, które łączą się i trzymają razem. Piękno kształtu Gancini to coś, co starałem się podkreślić i wzbogacić, dzięki stworzeniu nowego monogramu Salvatore Ferragamo Gancini”.

Podzielając wartości marki Salvatore Ferragamo i hołdując dziedzictwu włoskiego domu mody, wraz z Łukaszem Osieckim stworzyliśmy sesję opierającą swój koncept na motywie aktualnie szeroko dyskutowanej “nowej elegancji”. Czym jest współczesna elegancja i czy elegancja jest dziś istotna? To także pytania, na które odpowiedzi szukali felietoniści i cenione postaci ze świata mody w lutowym numerze L’Uomo Vogue. Kartkując niejednokrotnie włoski magazyn najbardziej w pamięć zapadły mi słowa Angelo Flaccavento, editor-at-large włoskiego wydania Vogue’a:

“Elegancja to tarcza, może bariera, z pewnością antidotum na rozprzestrzenianie się wulgarności, agresywności i bigoterii. (…) Elegancja jest sposobem zachowania, patrzenia na świat tak, aby działać w odpowiedni sposób. Parafrazując Gandhiego: Elegancja jest widoczna, kiedy to co myślisz, co czujesz i co robisz jest w harmonii. Potrzeba wysiłku, aby opanować taką naturalność. W derbach, sportowych butach, dresie czy garniturze, wszystko zależy od Ciebie”.

Sesja zdjęciowa powstała w stylowych wnętrzach Hotelu Warszawa. Kolekcja wiosna lato 2019 Salvatore Ferragamo jest dostępna w warszawskim DH Vitkac.