OMEGA – historia niezwykłych czasomierzy

Zegarmistrzowska precyzja kultywowana od 1848 roku, rozmach, luksus, innowacyjny duch połączony z mocnym DNA marki, obecność na Igrzyskach Olimpijskich, wspaniali ambasadorzy, James Bond i wreszcie Moonwatch, czyli zegarek, który jako pierwszy dotarł na Księżyc. Czy można wyobrazić sobie więcej? Historia OMEGA jest tak bogata i fascynująca, że nie sposób opisać jej w kilku zdaniach. Moja przygoda ze światem zegarków zaczęła się dość niedawno, ale jak to bywa z pięknymi przedmiotami i niezwykłymi opowieściami, zanim zorientujesz  się wciągają i wiesz, że to dopiero początek…

Kobiety OMEGA 

Zacznę trochę od końca, ale to właśnie tradycja kobiecego zegarmistrzostwa w wykonaniu OMEGA urzekła mnie do tego stopnia, że dziś dumnie noszę na nadgarstku model Omega Speedmaster 38 mm z grafitową tarczą, który zachwycił Was na Instagramie. Dawniej, kiedy zegarek był typowy męskim dodatkiem, samo spoglądanie na niego przez kobietę było uznawane za przejaw złego wychowania. Już wtedy marka tworzyła modele biżuteryjne, z ukrytymi mechanizmami. Dziś piękno rzemiosła i inżynieryjna precyzja doceniane są przez kobiety na całym świecie. Nicole Kidman i Cindy Crawford, to inspirujące kobiety-ikony, uosabiające ponadczasowy styl, klasę, inteligencję i piękno. To właśnie one należą do grona ambasadorek najbardziej kojarzonych z marką. Z ciekawostek, Cindy Crawford reprezentuje markę od ponad 20. lat i była pierwszą ambasadorką w jej historii. Ostatnio w jej ślady poszły również dzieci – Kaia i Presley Gerber, którzy, jak ogłoszono kilka dni temu, dołączyli do rodziny ambasadorów OMEGA.

“Gdy zaczynałam współpracę z Omegą, była to przede wszystkim marka o doskonałej reputacji zegarmistrzowskiej. Tworzyła zegarki od połowy XIX wieku, słynęła z chronometrażu sportowego, zegarków do nurkowania oraz oczywiście uczestnictwa w programie kosmicznym i lądowania na Księżycu. Od samego początku mogłam mieć wpływ na wzornictwo modeli Constellation. Jestem dumna z obecnej pozycji Omegi. Dziś oprócz niekwestionowanych osiągnięć technicznych marka jest postrzegana także jako modna i stylowa” – mówi Cindy Crawford.

Z kolei Nicole Kidman, która jest twarzą linii Ladymatic, również od prawie dwóch dekad pojawia się w kampaniach reklamowych Omega, jest też gościem wydarzeń organizowanych przez markę i angażuje się w projektowanie zegarków. „Termin „ambasador marki” brzmi tak technicznie. Nicole to dla nas ktoś więcej. Jest częścią naszej rodziny. To piękna aktorka o bardzo ciepłej osobowości. Doskonale pasuje do naszej marki” – mówił o Nicole poprzedni prezydent OMEGA, Stephen Urquhart.

„Her time” – wystawa OMEGA z okazji 100-lecia zegarków damskich

Dla OMEGA kobiety są bardzo ważne. By to podkreślić, w 2015 roku marka otworzyła w Mediolanie spektakularną wystawę Her Time, świętującą 100 lat kobiecego zegarmistrzostwa, która w całości poświęcona była odmierzaniu czasu przez kobiety. Imponująca wystawa przedstawiała zarówno historyczne modele – biżuteryjne cacka sprzed około 50 lat oraz Art Déco z lat 20. (wiele z nich pochodzi z muzeum OMEGA), jak i część aktualnej kolekcji z linii Ladymatic.

Honorowym gościem wydarzenia była Nicole Kidman. Niedawno w Sydney Her Time otwierała Cindy Crawford. Teraz przyszedł czas na kolejną odsłonę i Paryż. Polecam śledzić uważnie mój profil na Instagramie @gosiaboy od dziś (28 września), gdzie na żywo będę zdawać Wam relację z tego niesamowitego wydarzenia.

Time for Her – miejsce dla kobiet, żyjących każdą sekundą

To jednak nie koniec. Dodatkowo OMEGA prowadzi internetowy dziennik dla kobiet „Time For Her”, gdzie prezentuje wywiady i sylwetki interesujących osobowości, związanych ze światem marki oraz inspiracje z całego świata. To właśnie tam opublikowano pierwsze artykuły, które dla marki stworzyła i ilustrowała Garance Dore.

Speedmaster Fans

Kolejny punkt, dzięki któremu OMEGA staje się czymś więcej niż tylko marką produkującą najlepszej jakości szwajcarskie zegarki. 2017 to rok, w którym OMEGA świętuje 60. urodziny legendarnego modelu Speedmaster. Pewnie wielu z Was kojarzy go z Moonwatchem, który jako pierwszy znalazł się na Księżycu. Był i jest on jedynym oficjalnym chronometrem misji kosmicznych NASA, misji Apollo, w tym słynnego lotu na Księżyc w 1969 roku, dzięki czemu zegarek OMEGA Speedmaster na zawsze pozostał pierwszym zegarkiem noszonym na Księżycu. Jako jedyny z kilku testowanych zegarków znanych manufaktur to właśnie ten model przeszedł serię rygorystycznych testów imitujących warunki panujące na Księżycu. Nic dziwnego, że dziś jest jednym z najbardziej pożądanych czasomierzy i ma wierne grono swoich wyznawców. By to zobrazować, na stronie OMEGA powstała specjalna zakładka z portretami osób ze świata show-biznesu, mody, kultury, sztuki czy sportu, którzy tworzą społeczność #SpeedmasterFans.

Łączy ich jedno: miłość do słynnego chronografu OMEGA. Do fanów Speedmastera należą m.in. brazylijska modelka Alessandra Ambrosio, włoski szef kuchni Massimo Bottura, niemiecki DJ Robin Schulz czy redaktor naczelna rosyjskiego wydania magazynu L’Officiel, Ksenia Sobchak. Tym bardziej cieszę się ze swojego wyboru i ponadczasowego Speedmastera, który pokażę Wam bliżej w specjalnej sesji.

A wszystko zaczęło się od… małej pracowni 

Louis Brandt, ojciec marki OMEGA, w wieku zaledwie 23 lat otworzył swoją pierwszą pracownię w szwajcarskim La Chaux-de-Fonds i bardzo szybko zaczął odnosić sukcesy. Początkowo składał on zegarki z części dostarczanych przez lokalnych rzemieślników, aby latem handlować nimi w europejskich miastach. Jednak po jego śmierci, synowie, którzy przejęli biznes, zdecydowali się usprawnić produkcję i przenieśli ją do fabryki Bienne, gdzie do dnia dzisiejszego mieści się siedziba marki.

OMEGA od zawsze charakteryzowała się pionierskim duchem, który demonstrowała aktywnie uczestnicząc w podboju kosmosu i głębin oceanów. Dziś, OMEGA nadal pisze kolejne rozdziały historii zegarmistrzostwa i techniki, przejawiając wizjonerską pomysłowość  w tak zróżnicowanych dziedzinach, jak chronometraż sportowy, technologia antymagnetyczna i wzornictwo. OMEGA jest także oficjalnym chronometrażystą Igrzysk Olimpijskich od 1932 r.

O sukcesie marki świadczy również fakt, że jest ona kojarzona aż przez 70% ludzkości. Na pewno wpływ na to miały osoby, które z dumą nosiły zegarki OMEGA m.in. John F. Kennedy czy Albert Einstein. Od 1995 roku model Seamaster pojawił się aż w sześciu filmach o Jamesie Bondzie. A obecnie zegarki marki noszą m.in. książę William, George Clooney, Eddie Redmayne czy Daniel Craig. Historię marki można bliżej poznać w Muzeum OMEGA w Bienne w Szwajcarii, tuż koło siedziby firmy OMEGA. Jest to jedno z pierwszych muzeów poświęcone wyłącznie jednej marce zegarmistrzowskiej, otwarte dla publiczności.

Jak już pisałam przy okazji wcześniejszego tekstu, gdzie prezentowałam zegarek Speedmaster Cappuccino, OMEGA należy do wąskiego grona wyjątkowych marek, które są dla dla mnie ważne i o których na pewno jeszcze nie raz tutaj przeczytacie.

A tymczasem, do zobaczenia w Paryżu na wystawie OMEGA!

  • JustynaM

    Gosiu baw się dobrze w Paryżu! Będę śledzić Twój Instagram jak zawsze <3 Zazdroszczę i nie mogę się doczekać Twojej realcji!
    Pozdrawiam ciepło

  • Wicia

    Powodzenia w Paryżu! Śledzę insta i czekam na obiecany wywiad 🙂

  • Super <3 Świetnie przygotowany wpis 🙂