Mądre zakupy: 7 wyprzedażowych zasad

Sezonowe wyprzedaże to świetna okazja, aby uzupełnić swoją garderobę. Niestety, wysokie obniżki cen sprawiają, że trudniej jest podejmować rozsądne, zakupowe decyzje. Specjalnie dla Was przygotowałam krótki poradnik, który pomoże Wam w okresie wyprzedaży zrobić mądre i przemyślane zakupy.

1.

Zanim wybierzesz się na zakupy, przyjrzyj się zawartości swojej szafy

Chyba każdej z nas chociaż raz w życiu zdarzyło się kupić rzecz, której niemal bliźniaczy odpowiednik od miesięcy wisiał w naszej szafie. Albo zainwestować w kolejną parę butów, mimo, że w ostatnim miesiącu kupiłyśmy kilka nowych modeli.

Zanim ruszymy do sklepów na wyprzedaże, warto przyjrzeć się zawartości szafy, aby uniknąć kupowania niepotrzebnych ubrań. Mając kilka czarnych marynarek, czy podstawowych koszulek w dobrym stanie, podczas sezonowych obniżek lepiej postawić na ubrania, których rzeczywiście nam brakuje.

2. 

Kupuj tylko te rzeczy, za które zapłaciłabyś także pełną cenę

Od kiedy stosuję tę prostą zasadę, podczas wyprzedaży zaoszczędziłam już mnóstwo pieniędzy, a moja szafa nie ugina się pod nadmiarem niepotrzebnych ubrań. Widząc nawet najbardziej atrakcyjną rzecz na wyprzedaży, zawsze zastanawiam się, czy kupiłabym ją także przed przeceną. Biorę wtedy pod uwagę nie tylko wizualne aspekty, ale także materiał, z którego dana rzecz jest wykonana, jej ponadczasowość, czy po prostu komfort noszenia.

3.

Przed zakupem pomyśl, czy nowa rzecz będzie pasować do ubrań, które już masz w szafie

Zdradzę Wam prosty trik: zawsze przed zakupem staram się wymienić przynajmniej trzy rzeczy, do których będzie pasować mój wyprzedażowy łup. Dzięki temu pozbyłam się z garderoby ubrań, których nie mam z czym zestawiać i o wiele łatwiej jest mi kompletować codzienne stylizacje.

4.

Stawiaj na ponadczasowe ubrania i dodatki 

Trendy zmieniają się co kilka miesięcy, ale istnieją ubrania i dodatki ponadczasowe, których nie dotyczy sezonowość w modzie. To właśnie takich perełek szukam podczas wyprzedaży. Zdarza mi się w środku upalnego lata kupić świetny, wełniany płaszcz, ponieważ wiem, że za kilka miesięcy będzie on moim ulubionym okryciem wierzchnim.

Zawsze szukam świetnej jakości basiców, klasycznych butów wykonanych z naturalnych, miękkich skór, czy jedwabnych koszul. Mam pewność, że niezależnie od panującej mody, te ubrania będą zawsze „pewniakami”, które uratują moją stylizację, gdy nie mam pojęcia, co na siebie włożyć.

5. 

Kupuj tylko rzeczy w swoim rozmiarze  

Wszystkie znamy ten ból, gdy na wyprzedaży znajdziemy wymarzoną rzecz w bardzo atrakcyjnej cenie, ale niestety kompletnie nie w naszym rozmiarze. Łatwo wtedy ulec pokusie zakupu i stwierdzić, że przecież do sukienki można schudnąć, a buty w końcu się rozejdą i będą wygodne. Niestety, po kilku tygodniach okazuje się, że sukienka przestała nam się podobać, waga jest ciągle ta sama, a w zbyt ciasnych butach trudno nawet ustać przez kilka minut. Najprawdopodobniej do tych spostrzeżeń większość z nas dochodzi w momencie, gdy okres zwrotu już dawno minął, więc mamy w szafie kolejną bezużyteczną rzecz i mniej pieniędzy na koncie.

Ja na zakupy wyprzedażowe zawsze chodzę z silnym postanowieniem, aby decydować się na zakup wyłącznie tych rzeczy, w których dobrze wyglądam i dobrze się czuję. Tu nie ma miejsca na kompromisy. Wszystko musi pasować idealnie – począwszy od rozmiaru, przez odpowiednio dobrany do sylwetki fason, aż po kolorystykę, w której dobrze wyglądam.

6. 

Zabierz ze sobą listę zakupów

Zakupy są o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze, gdy trzymamy się listy rzeczy, których naprawdę potrzebujemy. Dzięki temu naturalnie kierujemy swoje kroki w stronę ubrań i dodatków znajdujących się na naszej „wishlist”. Mój sposób na plan idealny, to lista wymarzonych rzeczy, którą zawsze mam w notatkach na swoim telefonie. Gdy coś wpadnie mi w oko, po prostu dopisuję to jako kolejny punkt. Ten prosty sposób sprawił, że już wielokrotnie kupiłam prawdziwą perełkę za ułamek jej ceny.

7. 

Zawsze sprawdzaj politykę zwrotów i wymian

Nieważne, czy robisz zakupy w butikach stacjonarnych, czy wolisz buszować po sklepach w sieci. Najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić przed podjęciem decyzji zakupowej, to dokładne sprawdzenie polityki sklepu w okresie wyprzedaży, dotyczącej zwrotów oraz wymian. Kobieta zmienną jest i zdarza się, że po kilku dniach chcemy zwrócić rzecz, której byłyśmy niemal na 100% pewne. Niektóre sklepy na okres obniżek sezonowych skracają czas, w którym możemy bez problemu oddać lub wymienić daną rzecz. Aby uniknąć rozczarowań i zbędnych wydatków, należy dokładnie sprawdzić regulamin sklepu, a w razie wątpliwości, wyjaśnić je z obsługą.

Mam nadzieję, że mój krótki poradnik ułatwi Wam zakupy w okresie wyprzedaży. Odkąd wprowadziłam te zasady do mojego życia, kupuję bardziej świadomie i nie tracę pieniędzy na niepotrzebne zakupy. Podczas tegorocznych wyprzedaży skupię się na uzupełnieniu garderoby o ponadczasowe elementy, które z chęcią będę nosić także jesienią. A Wy macie już gotową listę, którą zabierzecie ze sobą na zakupy?

  • Bardzo cenne porady, zawsze tak robię i polecam 🙂

  • 2 i 3ci punkt – w punkt! 🙂 tego własnie mi zawsze podczas moich zakupów brakowało haha.

  • Bardzo mądry post Gosiu! Podpisuję się pod wszystkim 🙂